REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Na wiosenny spacer do rezerwatu ''Śrubita''

Na wiosenny spacer do rezerwatu ''Śrubita''

To jeden ze

starszych obszarów chronionych w Beskidach. Rezerwat "Śrubita".

Rośnie tu las typowy dla piętra dolnego regla, a więc dla strefy, która na terenie Beskidu Żywieckiego rozpościera się na wysokości od ok. 600 do 1150 m n.p.m. Tutejszy las przetrwał w niemal pierwotnym stanie, podczas gdy spora część okolicznych drzewostanów uległa znacznym przekształceniom w wyniku działalności człowieka. O ile w dolnym reglu spotkać możemy kilka zbiorowisk leśnych, w rezerwacie „Śrubita” występuje najbardziej charakterystyczne z nich, określane jako żyzna buczyna karpacka. Obok wielkich, dorodnych buków, spotkamy tu wysokie i stare jodły.

Rzadką rośliną jest występująca tutaj tocja karpacka. Pośród lasów rezerwatu swoje środowisko znajdują także takie gatunki roślin, jak przytulia wonna, gwiazdnica gajowa, paprotnik kolczysty, nerecznica szerokolistna, a także żywiec gruczołowaty, żywiec dziewięciolistny i żywiec cebulkowy oraz takie ziołorośla, jak omieg górski czy parzydło leśne. Oprócz zwierząt popularnych w beskidzkich lasach czasem zapuszcza się w te strony wilk. Obok górnej części rezerwatu „Śrubita” przebiega szlak czerwony, którym można tu dotrzeć w ok. 1,5 g. od schroniska na Wielkiej Raczy (przechodzi się obok ładnej hali Śrubita) lub od schroniska na Przegibku (czas wędrówki podobny).

rezerwatsrubita1

Poznanie tutejszej przyrody umożliwia także ścieżka przyrodniczo-leśna, rozpoczynająca się w Rycerce Górnej - nieopodal leśniczówki Leśnictwa Racza. Długość ścieżki wynosi ok. 6 km, co w warunkach tutejszego, górzystego terenu przekłada się na mniej więcej 2 g. wędrówki, nie licząc czasu przeznaczonego na podziwianie przyrody czy odpoczynek. Przy początku trasy znajduje się wiata, na pobliskim parkingu można pozostawić samochód, a w sąsiedztwie rozpalić ognisko. Ścieżce towarzyszą tablice informacyjne. Pierwszy jej przystanek to „Szkoła leśna” z ekspozycją gatunkową. Kolejny przystanek, przy pomnikowych, 200-letnich wiązach, zapoznaje z różnymi formami ochrony przyrody. Następne zaznajamiają zwiedzających m.in. ze środowiskiem górskiego potoku, z gospodarką leśną i ochroną lasu. Ścieżka po pokonaniu stromego stoku wprowadza na teren rezerwatu, pełnego osobliwych okazów różnowiekowych drzew, dających pojęcie o wyglądzie dawnej Puszczy Karpackiej.

 REKLAMA

Przeczytaj także