REKLAMA

reklama

                      

Projekt ''RAJCZA PRZEZ WIEKI''

Projekt ''RAJCZA PRZEZ WIEKI''

Z końcem listopada Parafia pw. Św. Wawrzyńca i Św. Kazimierza Królewicza w Rajczy

zakończyła realizację projektu „Rajcza przez wieki” w ramach programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 Wolność po polsku.

W ramach projektu 5 września odbył się w Rajczy Piknik Kazimierzowski. Była to plenerowa rekonstrukcja historycznej wizyty króla Jana Kazimierza i przekazania przezeń obrazu rajczańskim góralom. W czasie tych wydarzeń mogliśmy podziwiać husarskie egzercerunki w wykonaniu Małopolskiej Chorągwi Husarskiej i Podolskiego Regimentu Odprzodowego.

Parafia w Rajczy w ramach realizacji projektu uroczyście uczciła obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz stulecie wybuchu Powstań Śląskich. 11 listopada odbył się koncert Chóru Parafialnego „Laurentius” w Kościele Parafialnym w Rajczy.

Wydana została również książka „Rajcza. Szkice i wypisy z dziejów” podkreślająca patriotyczny i religijny rys dziejów wsi. Publikacja ta jest swoistą klamrą spinającą barwne dzieje wsi, znajdują się w niej rozdziały mówiące o początkach miejscowości, rajczańskich drogach ku niepodległości, historii kościoła i parafii, czy informacje o miejscowym cmentarzu legionistów. Realizacja projektu miała ogromny wpływ na poznanie lokalnej historii, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, a przede wszystkim zaangażowała szerokie grono mieszkańców do wspólnych działań.

 

 

Reportaż z wydarzenia:

Przemarsz orszaku królewskiego w asyście Husarii na Compel

Król Jan Kazimierz wśród Górali Żywieckich

Msza Święta z udziałem Króla Jana Kazimierza w Kościele Parafialnym w Rajczy

Husarskie Egzercerunki w wykonaniu Małopolskiej Chorągwi Husarskiej

Reportaż:

Andrzej Ryłko o książce "RAJCZA SZKICE I WYPISY Z DZIEJÓW":

Koncert pieśni patriotycznych i religijnych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Laurentius”:

 

Przeczytaj także

 REKLAMA