REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Początki jej

powstania związane są z obchodami Millenium Chrztu Polski.

Zanim rozpoczęto budowę kapliczki na Butorzonce w Cięcinie, w kilku miejscach na drzewach pojawiło się kilka małych kapliczek z obrazem Matki Boskiej. Wyrzeźbił je i zawiesił jeden z mieszkańców, który w ten oto sposób chciał wyrazić swoją wdzieczność za uratowanie zdrowia. 

Jedna z tych kapliczek umieszczona na świerku, przy polanie Butorzonka, zaczęła być otaczana przez mieszkańców szczególną czcią, a jeden z nich zaczął się nią opiekować. Decyzję o budowie kapliczki podjął Jan Dędys- opiekun obrazka wiszącego na świerku oraz kilku okolicznych mieszkańców. Do kapliczki zaczęli też przychodzić okoliczni mieszkańcy, aby się pomodlić. Dalszy los kaplicy wiąże się z inicjatywą kilku mieszkańców Cięciny, którzy postanowili wybudować kapliczkę z kamienia i drewna o wymiarach ok. 30 m2. Rozpoczęto ją budować w 1971 roku, jednak władze zaplombowały teren budowy. Nie zniechęciło to jednak inicjatorów i kaplicę zaczęto budować potajemnie. W trudnych więc warunkach trwały prace wykończeniowe. 

W 1972 mieszkańcy postanowili kontynuować nielegalną budowę. Prace zakończyły się w 1973 roku, ale wykończenie kaplicy trwało jeszcze kilka lat. W 1974 roku powstał drewniany ołtarz wykonany prze Jana Dziedzica.Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczony na ołtarzu został namalowany przez Janinę Piznal.
Rok później obraz Matki Boskiej Czestochowskiej umieszczony na drzewie został przeniesiony do kaplicy i umieszczony na ołtarzu.

Pierwszszą mszę w nowej kaplicy odprawiono 18 lutego 1979 roku w intencji narciarzy, biorących udział w zawodach narciarskich o Puchar Magury, a 29 kwietnia 1989 roku przybył tu kardynał Franciszek Macharski. 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Z regionu
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE