REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Dawniej intensywnie użytkowana pastersko. Dziś - tłumnie odwiedzana

przez turystów zachwyca widokami, a na strudzonych czeka Schronisko wraz z gościnnymi gospodarzami. Hala Lipowska to rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m), na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego.  Drugi człon nazwy pochodzi od lip, które dawniej zapewne tutaj rosły. Poniżej dolnego, południowo-wschodniego krańca Hali Lipowskiej znajduje się druga, przylegająca do niej polana, na mapie Geoportalu podpisana jako Toczysko. Wraz z nią Hala Lipowska rozciąga się od wysokości około 1150 po 1290 m. Obecnie obydwie te polany obejmuje się wspólną nazwą Hala Lipowska. 

boracza11

Nieco historii

Na górnym skraju Hali Lipowskiej, pod lasem znajduje się Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Wybudowała je w latach 30. XX wieku niemiecka organizacja Beskidenverein. W 1931 roku schronisko rozpoczyna swoją działalność, budowa jednak nadal trwa, ukończona zostaje rok później. Schronisko zostaje nazwane imieniem dr Edwarda Stonawskiego- na cześć ówczesnego prezesa bielskiego oddziału Beskiden-Verein. W czasie II wojny światowej wypoczywali w nim oficerowie Wermachtu. Po II wojnie światowej przejęło je PTT, a później PTTK i uruchomiło już w 1946. W 1973 roku rozpoczyna się generalna modernizacja schroniska wraz z przyległą infrastrukturą. Po trzech latach schronisko zostaje zamknięte dla ruchu turystycznego, a gospodarze - Gowinowie, na czas ukończenia prac otrzymują kierownictwo w nowo otwartej bacówce PTTK na Krawcowym Wierchu. Po generalnych remontach budynek wygląda inaczej niż pierwotnie – ze starego obiektu pozostało właściwie tylko podpiwniczenie.

Wypasu na hali zaprzestano już dawno. Pozostałością po nim jest drewniany krzyż, przy którym dawniej odprawiano msze święte dla pasterzy z tej hali i z innych okolicznych. Obecnie krzyż odnowiono, wybudowano obok kaplicę i zamontowano głaz pamiątkowy, przy którym kończy się Droga Światła upamiętniająca biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, który bywał na Hali Lipowskiej. 

Z polany widać panoramę Tatr, Małej Fatry oraz Beskidu Żywieckiego. Zimą na polanie działa orczykowy wyciąg narciarski.

boracza7

Jak dotrzeć na Halę Lipowską?

 * szlakiem zielonym z Hali Boraczej

 * szlakiem żółtym z Rajczy przez Halę Redykalną

 * szlakiem niebieskim ze Złatnej

 * szlakiem zielonym z Rysianki

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE