REKLAMA

 REKLAMA

Robert Piętka

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

REKLAMA

jacek jarco

 

Oddział partyzantów ''Romanka'' z Żabnicy

Oddział partyzantów ''Romanka'' z Żabnicy

Chlubną kartę w historii Żywiecczyzny zapisali patrioci m.in z Żabnicy.

W okresie okupacji w Żabnicy powstaje oddział partyzantki AK, który należał do placówki AK Cięcina – Węgierska Górka.  Wielu żołnierzy z oddziału zginęło. Pierwszy dowódca kpt. inż. Bronisław Pawłowicz „Guga”, aresztowany w 1943 roku zginął w obozie koncentracyjnym. Po nim dowództwo przejął chor. Józef Jurasz, który sprawował to stanowisko do końca wojny.

W roku 1943 w Żabnicy powstaje oddział partyzancki „Romanka”, który ulokował się na stokach Boraczego Wierchu, w przysiółu Dadoki. Do oddziału dołączyli miejscowi konspiratorzy, którzy przekazali partyzantom broń przechowywaną od 1939 roku przez Józefa Fijaka z Żabnicy, który wraz z żoną został aresztowany. Oboje zginęli. Dowódcą oddziału został Ludwik Górny „Leo”. Do oddziału dołączył również ppor. Antoni Płanik "Roman", komendant obwodu żywieckiego AK.

W lipcu 1943 roku przeprowadzili oni akcję przeciwko Niemcom, którzy kwaterowali na Rysiance. Pomogła im w zorganizowaniu akcji Maria Żabnicka, pracująca w schronisku, dając znak do ataku na zupełnie nieprzygotowanych na atak Niemców. Atak na Rysiankę partyzanci powtórzyli jeszcze w sierpniu, zabierając koce i żywność. Niemieckich żołnierzy jednak w schronisku. W Żabnicy i pobliskich żywieckich wsiach, na skutek donosów konfidentów, zaczęły się masowe aresztowania, pod zarzutem kontaktu z partyzantką i udzielanie jej pomocy.

 

Na skutek prowokacji i donosów konfidentów, w lipcu i sierpniu 1943 roku nastąpiły masowe aresztowania w Kamesznicy, Sopotni Małej, i Wielkiej, Węgierskiej Górce i Żabnicy, pod zarzutem kontaktu z partyzantką i udzielanie jej pomocy. Wszyscy aresztowani byli przewożeni do Bielska, a następnie do Mysłowic.

Spośród aresztowanych wybrano 21 osób i publicznie na oczach spędzonych na egzekucję powieszono w dniu 3 września 1943 r. 10 w Kamesznicy i 11 w Żabnicy.

W Żabnicy zginęli wtedy: Fryderyk Gaweł, Józef Fijak, Franciszek Chowaniec, Jan Kania, Jan Żabnicki, Franiszek Szumlas, Stanisław Konior, Jan Waligóra, Rudolf Dobosz i Jan Zeman.

W Kamesznicy:

 -Kuśmierz Franciszek
- Kurowski Leon
- Misiarz Jan
- Matuszny Stanisław
- Roczyna Józef
- Szczotka Wawrzyniec
- Zeman Jan
- Zeman Ludwik
oraz dwóch rodaków nieznanych.

( wg nazwisk widniejących na pomniku )

 

 REKLAMA

Przeczytaj także