To bardzo dobra

wiadomość i świetna inicjatywa! A jest ona dziełem Stowarzyszenia Rysianka Team MTB, które w  Węgierskiej Górce stworzy Tor rowerowy „Mały Ryś” finansowany z „Lokalnych Inicjatyw Społecznych Żywiec Zdrój - edycja 2018”

Na terenie gminy Węgierska Górka, a także w powiecie żywieckim nie ma jeszcze obiektu sportowego zbudowanego według aktualnie przyjętych parametrów i w dobrym stanie technicznym. Tor będzie miejscem do ćwiczeń sportów rowerowych. Będą mogły z niego korzystać osoby w różnym wieku i o zróżnicowanych umiejętnościach - głównie początkujący w terenie górskim. Ważnym aspektem inwestycji jest propagowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jako elementu zdrowego stylu życia oraz stworzenie ciekawej alternatywy dla młodszej populacji naszej gminy Węgierska Górka. Do naszego Stowarzyszenia wciąż trafiają postulaty od młodzieży dotyczące działań zmierzających do powstania takiego obiektu. Przedsięwzięcie będzie wykorzystywane do celów rekreacyjnych i treningowych, ponadto możliwa będzie organizacja imprez sportowych - zawodów, podczas których uczestnicy rozwijają swoje umiejętności, uczą się sportowej rywalizacji w duchu zasad fair play. Przykładowo we wrześniu bieżącego roku Stowarzyszenie podjęło się organizacji wydarzenia sportowego pod nazwą „DUATHLON VERTICAL RYSIANKA 2018”, zawody były podzielone na dwa etapy – biegowy oraz rowerowy i potwierdziły duże zainteresowanie lokalnego społeczeństwa. Część mieszkańców zaangażowała się w pomoc przy obsłudze zawodów, a część wzięła w nich czynny udział. W odniesieniu do powyższego członkowie Stowarzyszenia utwierdzili się w przekonaniu, że należy stworzyć miejsce, które umożliwi mieszkańcom integrację oraz sposobność aktywnego spędzania czasu wolnego. Projekt już na tym etapie wzbudził spore zainteresowanie władz Gminy m.in. w związku z tym, że taki tor spowoduje jeszcze większe uatrakcyjnienie powstałej ścieżki rowerowej oraz jak wcześniej wspomniano powstanie miejsce do integrowania społeczności lokalnej poprzez wspólne spędzanie czasu na torze. Lokalni przedsiębiorcy będą wspierać Stowarzyszenie jeżeli chodzi o pomoc w fizycznej realizacji - podczas prac ziemnych, a inne lokalne stowarzyszenia zaangażują się w akcję promocyjną  powstałego toru, który już teraz budzi bardzo duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży z naszej gminy.

tor1

 Głównym działaniem projektu jest jak już wcześniej wspomniano budowa ziemnego toru rowerowego do ćwiczenia techniki jazdy rowerem górskim.Powstały tor będzie przeznaczony dla rekreacji i sportu oraz propagowania zdrowego stylu życia. Będzie również innowacyjny i usytuowany atrakcyjnym położeniu wzdłuż rzeki Soły. Będzie również ogólnodostępny i darmowy.

Otwarty i ogólnodostępny charakter toru pozwoli na korzystanie z niego przez mieszkańców i turystów niezależnie od wieku i umiejętności. Budowa toru MAŁY RYŚ będzie doskonałym uatrakcyjnieniem już istniejącej ścieżki rowerowej oraz uzupełnieniem powstającego „Pumptracka”. Inwestycja pozwoli na rewitalizację terenu, który dotychczas pozostawał zaniedbany i niezagospodarowany. Projekt jest inwestycją odznaczającą się brakiem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Planowane do realizacji przedsięwzięcie wraz w połączeniu z bieżącą inwestycją gminną (ścieżka rowerowo - piesza) oraz działaniami informacyjno-marketingowymi będzie wizytówką gminy, powiększając walory turystyczne  i przyciągając grupę aktywnych turystów. 

tor2

Stowarzyszenie Rysianka Team MTB powstało z inicjatywy ludzi, którym wspólne zainteresowania związane z kolarstwem górskim, bieganiem i narciarstwem wysokogórskim – skituringiem, pozwalają na realizację własnych pasji. Poprzez swoją aktywność chcemy zachęca innych do prowadzenia aktywnego trybu życia.

Stowarzyszenie propaguje  aktywny tryb życia wśród mieszkańców naszego regionu. W ramach działalności organizacji zostały już zorganiowane na terenie Gminy Węgierska Górka zawody Duathlon Vertical 2018 oraz Beskidy Fatbike Challange.