W Sali Marmurowej

Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył dzisiaj promesy, przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.  Gwarancje finansowe warte w sumie 41 307 000 mln zł przyznano 33 samorządom z terenu województwa śląskiego. W uroczystości uczestniczył również wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. Przyznane środki są przeznaczone na realizację łącznie 89 zadań, w tym 83 dotyczących usuwania skutków klęsk żywiołowych i 6 związanych z osuwiskami.

Wójt Gminy Węgierska Górka odebrał promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na zadania:

1. Remont mostu w miejscowości Żabnica, ul. Jaśminowa w km 0+010

2. Remont mostu w m. Cięcina ul. Boczna z ul. Świętej Katarzyny w km 0+010

3. Remont mostu w miejscowości Cięcina, ul. Biegunów w km 0+010.

Wysokość dotacji dla Gminy Węgierska Górka wynosić będzie 890.000zł.

Promesy dotacyjne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trafiły do 28 gmin (Bestwina, Brenna, Ciasna, Cieszyn, Gilowice, Goczałkowice – Zdrój, Irządze, Istebna, Jasienica, Jeleśnia, Koniecpol, Konopiska, Koszarawa, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Łękawica, Milówka, Niegowa, Radziechowy – Wieprz, Rajcza, Szczyrk, Świnna, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka, Wilamowice, Wisła) i 5 powiatów (bielski, częstochowski, pszczyński, zawierciański i żywiecki).

Przyznane środki są przeznaczone na realizację łącznie 89 zadań, w tym 83 dotyczących usuwania skutków klęsk żywiołowych i 6 związanych z osuwiskami.

– Z każdym rokiem jest tych środków coraz więcej. W 2018 roku ponad 80 milionów zostało przekazanych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w naszym województwie. W 2016 i 2017 sukcesywnie te środki wzrastały. A my już na początku roku, możemy dysponować kwotą ponad 40 mln złotych. Jestem przekonany, że Państwo wykorzystają te środki w sposób roztropny, rzetelny, mądry i profesjonalny, bo naprawdę samorządy potrafią to zrobić – podkreślił w swym przemówieniu wojewoda.

W ubiegłym roku wojewoda przekazał przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu promesy o łącznej wartości 89 703 260 mln zł, na realizację 209 zadań, mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W 2017 roku wysokość dotacji wyniosła ponad 49 mln i objęła 97 zadań. W roku 2016 finansowanie wynosiło 47 mln zł i obejmowało 145 zadań.