REKLAMAStefczyk

 

Przyjeżdżają do nas przy okazji różnych

uroczystości, goszczą również każdego roku podczas Dni Węgierskiej Górki. Również i nasza reprezentacja odwiedza partnerskie gminy. Tak jest i w ten weekend, podczas którego delegacja z Węgierskiej Górki wraz z Wójtem Gminy Piotrem Tyrlikiem udała się na Węgry, bowiem obchodzimy ważny jubileusz: to 20 lat współpracy z partnerską gminą z Węgier - Lengyeltoti.

Gmina Węgierska Górka w sierpniu  1999r.  podpisała   umowę   o   międzynarodowej  współpracy  w   dziedzinie   kultury,   turystyki  i  sportu z  dwiema  węgierskimi  miastami:  Pakozd  i Lengyeltóti. Wzajemnemu poznawaniu tradycji i zwyczajów służą wyjazdy o charakterze promocyjnym oraz integracyjnym dzieci i młodzieży, zespołów folklorystycznych, drużyn piłkarskich, twórców ludowych.

Gmina Węgierska Górka posiada umowy partnerskie z trzema partnerami zagranicznymi tj. dwoma gminami węgierskimi: Lengyeltóti oraz Pákozd a także gminą słowacką: Svrčinovec. Ponadto z dwoma gminami: Mosty u Jablunkova – Czechy oraz Stara Pazova – Serbia mamy podpisane listy intencyjne.

Współpraca ta opiera się głównie na wymianie doświadczeń z zakresu szeroko pojętego działania gmin, a w szczególności dotyczy oświaty, kultury, turystyki i promocji. Młodzież szkolna, członkowie stowarzyszeń (KGW, OSP i inne), zespoły folklorystyczne, sportowcy, chóry, przedsiębiorcy, jak również przedstawiciele Rady Gminy Węgierska Górka corocznie biorą udział w uroczystościach organizowanych przez gminy partnerskie. Również Gmina Węgierska Górka na swoje święto „Dni Węgierskie Górki” zaprasza gości z gmin partnerskich.
Wymiana gmin partnerskich jest wspierana przez środki finansowe pozyskane z Unii Europejskiej.

 Od kilku lat gmina współpracuje także słowackim Svrcinovcem, czeskimi Mostami u Jablunkova, serbską Starą Pazovą,  austriackim Grazem oraz niemieckim Diedenbergen.

_____________________________________________

W dniach 4.07 - 08.07.2019 r. na zaproszenie burmistrza i władz miejscowości Lengyeltoti, delegacja gminy Węgierska Górka uczestniczyła w uroczystościach XXIX Dni Lengyeltoti na Węgrzech. Głównym punktem podczas pobytu delegacji, było odnowienie podpisanego 20 lat temu porozumienia o współpracy naszych dwóch gmin. Na tę okazję została przygotowana wystawa zdjęć upamiętniająca jakże owocną kooperację w ciągu ostatnich dwóch dekad. W sobotę nasza delegacja wzięła udział w uroczystej gali otwarcia , podczas której „Mały Haśnik” z Żabnicy zaprezentował swój repertuar. Występy wzbudziły aplauz publiczności. Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik ze sceny wręczył na ręce burmistrza Lengyeltóti w ramach podziękowania, drewnianą rzeźbę leśnego luda wędrownika, który ma symbolizować rozpowszechnianie się informacji o naszych dwóch gminach w świecie. Ze strony burmistrza Lengyeltóti popłynęły również miłe słowa, upominki i podziękowania dla Wójta Gminy Węgierska Piotra Tyrlika. „Małego Haśnika” można było usłyszeć każdego dnia pobytu. Nasi wspaniali muzycy dali też koncert podczas niedzielnej mszy świętej. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żabnicy przygotowały przepyszny bigos którym przy stoisku częstowano uczestników imprezy.

W czasie pobytu znalazł się też czas na degustację węgierskiej kuchni i integrację polsko – węgierską, która pielęgnowana jest już od 20 lat. Dalszy jej ciąg nastąpi w sierpniu, kiedy to Węgrzy odwiedzą naszą gminę i wezmą udział w XXVI Dniach Gminy Węgierska Górka.

______________________

OPGWG

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Gmina Milówka
Sport
Gmina Rajcza
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE