REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Noty identyfikacyjne od Prezydenta RP wręczone!

Noty identyfikacyjne od Prezydenta RP wręczone!

To ważny dzień szczególnie dla

ofiar rodzin "żołnierzy wyklętych". Dziś bowiem delegacja rodzin z gminy Węgierska Górka uczestniczyła w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Warszawie. Przedmiotem spotkania było uroczyste wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmu w Pałacu Prezydenckim. Noty te otrzymało kilka rodzin.  

Gminę Węgierska Góka w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim reprezentował Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik. 

Do jakich wydarzeń nawiązują te uroczystości?

W ramach prac archeologicznych IPN na tzw. Polanie Śmierci koło Barutu (woj. opolskie) znaleziono ludzkie szczątki, będące kośćmi żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału, którym dowodził Henryk Flame ps. Bartek.

Po  poszukiwaniach archeolodzy znaleźli oprócz kilku fragmentów połamanych ludzkich kości, dwie łuski nabojów do pistoletów produkcji rosyjskiej oraz fragmenty skórzanych butów typu wojskowego. Zdaniem archeologów, fragmenty kości są zniszczone w sposób, który pasuje do teorii wybuchu, czyli okoliczności, w jakich Urząd Bezpieczeństwa zamordował żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
 
Uroczysko Hubertus, zwane też Polaną Śmierci, jest symbolem mordów, których UB dokonało jesienią 1946 r. na  żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego ps. Bartek.
Żołnierze „Bartka” zostali podstępem zwabieni przez Urząd Bezpieczeństwa na Opolszczyznę z Podbeskidzia, gdzie walczyli i skąd pochodzili. Operacja miała kryptonim „Lawina”. Obiecano im przerzut na Zachód. Transport żołnierzy Henryka Flame zorganizowało jednak UB. Pod Barutem, na uroczysku Hubertus, żołnierzy stłoczono w stojącej tam stodole i wysadzono w powietrze.
W lesie pod Starym Grodkowem ekipa  IPN odkryła po 4 latach poszukiwań szczątki  żołnierzy Henryka Flamego ps. „Bartek”. Partyzanci z Narodowych Sił Zbrojnych mieli tam zostać podstępem zgładzeni przez funkcjonariuszy NKWD i UB pod koniec lata 1946 roku.
 
Przypominamy - w listopadzie 2016 roku wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk spotkał się  w Węgierskiej Górce  z członkami rodzin żołnierzy „Bartka”. Przyszło kilkadziesiąt osób. Jednym z celów spotkania było pobranie materiału genetycznego do badań porównawczych.

Biogramy odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów z Żywiecczyzny.

Jan Ficek ps. „Jamnik”

Urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu, s. Franciszka i Franciszki. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił funkcję zwykłego członka w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Jan Ficek został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Starym Grodkowie. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r.

Stanisław Łajczak ps. „Wtorek”

Urodził się w 1925 r. w Ciścu, s. Feliksa i Anieli. Żołnierz Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił funkcję zwykłego członka w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Stanisław Łajczak został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Starym Grodkowi, a jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r.

Władysław Nowotarski ps. „Lotny”

Urodził się w styczniu 1925 r. w Milówce, s. Wojciecha i Marii z d. Chylińska. Żołnierz Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Początkowo w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez Antoniego Bieguna „Sztubaka”, następnie przesunięty do Plutonu Ochrony Sztabu na Baraniej Górze. Władysław Nowotarski został zamordowany we wrześniu 1946 r. pod Malerzowicami Wielkimi w majątku Scharfenberg, a jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.  

Franciszek Pajestka ps. „Orzech”

Żołnierz Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił funkcję zwykłego członka w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Franciszek Pajestka  został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Starym Grodkowie. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r.

Karol Talik ps. „Ryś”

Urodził się 11 marca 1923 r. w Ciścu, s. Jana i Wiktorii. Żołnierz Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Początkowo w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez Antoniego Bieguna „Sztubaka”, następnie przesunięty do Plutonu Ochrony Sztabu na Baraniej Górze. Karol Talik został zamordowany we wrześniu 1946 r. pod Malerzowicami Wielkimi w majątku Scharfenberg, a jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN. 

Franciszek Talik ps. „Tygrys”, „Miś”

Urodził się 1 stycznia 1925 r.  Ciścu, s. Józefa i Cecylii z d. Krup. Żołnierz Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Franciszek Talik został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Starym Grodkowi, a jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r.

 

Przeczytaj także

 REKLAMA