REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

38 ROCZNICA OGŁOSZENIA STANU WOJENNEGO

Wójt

Gminy Węgierska Górka oraz OPG  zapraszają na WERNISAŻ  PIOTRA JAKUBCZAKA pn. „LUSTRA” ze zbiorów Galerii Kukuczka

 13 GRUDNIA 2019 r. godz. 17.00 - Hala Widowiskowo Sportowa  w Węgierskiej Górce  

PROGRAM  WERNISAŻU

Występ zespołu „Baczyński Band”

Wykład historyka Anna Kąkol

Wykład historyka sztuki Michał Kawulok

Uroczyste odsłonięcie obrazu

Rafał Rzeźnikiewicz "ANAKONDA"

Piotr Jakubczak

Urodzony w 1968 roku w Hrubieszowie. Ukończył Liceum Plastyczne im. Bernardo Morano w Zamościu. Pierwszymi nauczycielami byli prof. Wiktor Zin i Marek Kadra. W latach 1991 - 1992 bufator scenografii teatralnej w teatrze STU.

W latach 1992-1993 Konserwacja Architektury w Nysie Kłodzkiej. W latach 1993- 1997 studia na ASP w Krakowie w Pracowniach prof. Leszka Misiaka, prof. Zbigniewa Grzybowskiego oraz prof. Włodzimierza Kuntza.

W latach 1997-2008 tworzył i mieszkał w Narbonne (Francja). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych - krajowych i zagranicznych.

Prace w kolekcji klubu C.I.B.A. (Międzynarodowy Klub Artystów Malarzy). Brał udział w wystawie zbiorowej 1997-1998 w Montpelliere, gdzie zdobył 3 i 2 miejsce.

W 1995 r. na Wystawie Międzynarodowej w Nicei zdobył główną nagrodę. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in. W Watykanie, Japonii oraz w USA.

100 LUSTER NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Narodziny – życie - odejście to najkrótsza historia każdego z Nas. Jednakże są ludzkie historie życia, które naszym obowiązkiem jest pokazać, które trzeba popularyzować, które trzeba dać potomnym jako drogowskaz.

Światowej sławy artysta fotograf Czesław Czapliński, poświęcił swoje życie tej idei, aby uchronić od zapomnienia i przybliżyć nam ludzi wielkich i niepowtarzalnych z życia kultury, sztuki i życia społeczno-polityczno- gospodarczego. Robił to i robi z ogromną pasją, odwagą przenikliwością, zaangażowaniem i determinacją, tworząc gigantyczna galerie ludzi wielkich, ogromnych indywidualności.

Czesław Czapliński w sposób perfekcyjny przybliża z uporem maniaka wizerunki bohaterów „LUSTER”, ich życie w przestrzeni i w czasie. Zaś fenomen „LUSTER”  każe nam iść dalej za dziełem Czesława Czaplińskiego, przeniknąć je i odkryć wizerunek duszy w przestrzeni mentalno - ponadczasowej.

Znakomity artysta malarz Piotr Jakubczak przyjął na siebie gigantyczny obowiązek sportretowania postaci fotografowanych na przestrzeni życia przez Czesława Czaplińskiego. Tworzenie i przetwarzanie wizerunków twarzy i duszy z fotografii to ta część projektu „LUSTRA”, która otacza dzieło tajemniczością i mistycyzmem. Nie jestem w stanie ocenić znaczenia tegoż unikalnego projektu jakim są „LUSTRA” niosące potężne wartości kulturowe, dokumentacyjne  i artystyczne..

„LUSTRA”, zestawione razem przez artystów fotografa i malarza, niosą przeogromny ładunek intelektualny, emocjonalny i historyczny. Galeria postaci w „LUSTRACH” to kamienie milowe rozwoju i historii ludzkości, myśli, sztuki, kultury materialnej i dokonań społecznych.

„LUSTRA” to wielkość i maestria artystów Czesława i Piotra, a także tytaniczne i bezkompromisowe dążenie do prawdy o tej galerii postaci nietuzinkowych, o ponadczasowych cechach ludzkich, tych właśnie kierunkowskazów życia. Ci właśnie artyści wypełniają powinność żyjących, aby dawać świadectwo prawdy i pamięci dla współczesnych i przyszłych pokoleń. „LUSTRA” tę ideę wypełniają w całości.

100 LUSTER NA 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI to manifest i pretekst, aby pokazać przebogatą galerię wielkich rodaków; powstaje wiekopomne dzieło – pomnik, świadek historii. Galeria Kukuczka współtworzy i firmuje przedsięwzięcie LUSTRA w sensie organizacyjnym logistycznym przy pomocy znakomitego kolekcjonera dóbr kultury Grzegorza Bachóra. 

Po wypełnieniu przedsięwzięcia zostanie wydany album „LUSTRA, do lektury którego już w tej chwili zachęcam. 

Jako odbicie twarzy.
Jako odbicie duszy.

Jan Kukuczka, Skoczów dnia 07.04.2019

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE