REKLAMA

reklama

                      

Majowe nabożeństwo w kapliczce na Małym Ciścu

Majowe nabożeństwo w kapliczce na Małym Ciścu

W malowniczym

miejscu na Małym Ciścu w pięknie położonej kapliczce odbywa się każdego roku tradycyjne nabożeństwo majowe. W tym bowiem dniu, 3 maja, mieszkańcy tradycyjnie czczą patronkę Kapliczki - Matkę Boską Częstochowską. 

Kapliczka położona jest na stromej skarpie,  znajduje się olejny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a na ścianach umieszczone są liczne wota. Poświęconą  Matce Bożej kapliczkę  z obu stron otaczają stare, potężne drzewa. Prawdopodobnie - zgodnie ze starym zwyczajem drzewa  były posadzono wkrótce po wybudowaniu kapliczki. 

Poniżej znajduje się data wykonania budowli - 1905 rok - oraz nazwiska fundatorów: Michał Strzałka i Anna Strzałka z Porębskich. 

Kapliczka ta jest obiektem zabytkowym, ale i także istotnym miejscem kultu dla ludnosci z Ciśca i miejscowości sąsiednich. U podnóża kapliczki znajduje się "cudowne" źródełko, którego woda ma podobno moc uzdrawiającą. Według rodzinnej legendy fundatorów kapliczki  woda ze źródełka i ogromna pobożność prababci Anny przyczyniła się do cudownego wyzdrowienia jednego z jej dzieci . Na pamiątkę tego ocalenia rodzice  Michał i Anna postawili dwie kapliczki. 

 Ponadto w  grocie został umieszczony fragment łuski pocisku z II wojny światowej, który trafił w kapliczkę, jednak rozbił się o jej mury,  nie wyrządzając przy tym nikomu żadnej krzywdy ani szkody. Na pamiątkę tego cudownego ocalenia rodzin Talików i Strzałków, mieszkających u podnóża kapliczki, pociskzostał przekazany  jako wotum wdzięczności. 

wgcisiec2

Przeczytaj także

 REKLAMA