Żywiec miasto zmySŁÓW

jest współorganizatorem II Ekodnia w Żywcu. W ramach połączonych wydarzeń – festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW i Ekodnia zapraszamy na spotkanie z autorem „Książki o śmieciach” Stanisławem Łubieńskim.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (kulturoznawstwo i ukrainistyka). Autor książki Pirat stepowy o życiu i walce Nestora Machno (2012). Autor tekstów dla „Lampy”, „Nowych Książek”, „Bluszczu”, „Tygodnika Powszechnego” i „Rzeczpospolitej”. Współautor cyklu filmów pt. „Warszawski Tygiel Kulturalny”, opowiadających o życiu imigrantów w Warszawie. Filmy otrzymały nagrodę S3KTOR 2011 za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii „Projekty interdyscyplinarne”.

miastozmyslow1

Ornitolog amator, autor bloga Dzika Ochota. Na przełomie 2014 i 2015 publikował artykuły z tej dziedziny na łamach Skarpy Warszawskiej. W 2016 r. opublikował popularnonaukową książkę Dwanaście srok za ogon. Publikacja ta dostała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej jako książka kwietnia 2016 roku, nominacje do: Paszportu „Polityki” za rok 2016, do Nagrody Literackiej „Nike” 2017 (finał nagrody i nagroda czytelników Gazety Wyborczej) i do Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Do Żywca przyjeżdża na zaproszenie stowarzyszenia Żywiec miasto zmySŁÓW, by porozmawiać o swojej najnowszej publikacji – „Książce o śmieciach”. To kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy. Spotkanie odbędzie się w piątek 25 września o godzinie 13.00 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Na spotkanie zapraszamy wszystkich, ale szczególnie uczniów żywieckich szkół średnich. Będzie okazja do rozmowy o współczesnej ekologii, o protestach klimatycznych i odnajdywaniu się w tej sytuacji ludzi, którym najbardziej powinno zależeć na środowisku, w jakim przyjdzie im żyć w przyszłych latach. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest tradycyjnie bezpłatny.

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Gmina Jeleśnia
Żywiec
Wywiady
Gość BESKIDLIVE