REKLAMA

reklama

                      

MCK Żywiec w ogólnopolskiej akcji ''Masz Głos''!

MCK Żywiec w ogólnopolskiej akcji ''Masz Głos''!

Miejskie Centrum Kultury
w Żywcu w ogólnopolskiej akcji Masz Głos
 
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu – klub „Papiernik” zakwalifikowało się do ogólnopolskiej akcji Masz Głos, prowadzonej przez Fundację im. Stefana Batorego. Już niedługo będzie więcej informacji o naszym projekcie skierowanym do osób starszych, będziemy działać w kierunku integracji i aktywności seniorów w życiu społecznym. W Żywcu w akcji bierze też udział Stowarzyszenie PARAMUS – w ubiegłym roku byliśmy w dwie organizację a w tej edycji dołączyli: Młodzieżowa Rada w Żywcu, Razem bez granic oraz Stowarzyszenie „Żywiecki klub Amazonek”.
 
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu znalazło się w gronie 314 uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Fundacja Batorego prowadzi akcję od 15 lat, adresując ją do organizacji społecznych i grup nieformalnych, które chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Biorą w niej udział m.in. stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, rady młodzieżowe, rady seniorów, które mają pomysł na konkretne działanie lub chcą rozwiązać lokalny problem. Organizatorzy akcji Masz Głos pomagają im przeprowadzić działania we współpracy z władzą lokalną i mieszkańcami, tak, aby społeczność działała w poczuciu wspólnej sprawy.
 
„W akcji Masz Głos chodzi o poczucie wpływu mieszkańców na otoczenie i na decyzje władz oraz o współpracę, dzięki której można rozwiązać lokalny problem albo po prostu zrealizować dobry pomysł. Przy tak wspaniałych uczestnikach, jacy zgłosili się do nas w tym roku, to wszystko jest możliwe, a jury nagrody Super Samorząd, którą przyznajemy na koniec edycji, nie będzie miało kłopotu z wyborem laureatów" – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
 
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu  klub „Papiernik zajmie się integracją seniorów i możliwością ich udziału w życiu społecznym nie tylko w dzielnicy Zabłocie, ale także w mieście. W zeszłym roku próbowaliśmy zorganizować Debatę Senioralną i pomówić o Radach Senioralnych. O  swoich doświadczeniach mieli powiedzieć zaproszeni goście z różnych stron naszego województwa. Pandemia nam to utrudniła. Pomysł czeka na przyjazny czas. Jednak ten czas spędziliśmy z uczestnikami Domu Pomocy Społecznej w Żywcu. Powstały filmy prezentujące ich działania artystyczne, ich siłę i chęć do dalszej aktywności.
 
Jeśli to działanie uda się zrealizować z sukcesem, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu ma szansę na nagrodę Super Samorząd. Nagrodę otrzymuje zarówno organizacja, społeczność mieszkańców, jak i władze lokalne za działanie razem we wspólnej sprawie, bo Super Samorząd docenia umiejętność dialogu i współpracy, zgodnie z dewizą akcji Masz Głos, że „samorząd to my wszyscy”.
 
Akcja Masz Głos jest programem Fundacji Batorego realizowanym we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE. Do edycji 2021 zgłosiła się rekordowa liczba organizacji z 215 gmin z całej Polski. www.maszglos.pl.

Przeczytaj także

 REKLAMA