REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Żywiec walczy z dzikami! Burmistrz podejmuje kroki w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców.
Fot: UM Żywiec

Żywiec walczy z dzikami! Burmistrz podejmuje kroki w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Burmistrz Żywca, Antoni Szlagor, podjął działania mające na celu rozwiązanie problemu związanego z obecnością dużej liczby dzików na terenie miasta.

W dniu 5 października odbyło się spotkanie burmistrza z przedstawicielami Kół Łowieckich oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii, które miało na celu podjęcie konkretnych kroków w tej sprawie.

Szczególnie dotkliwy problem dotyczy dzielnic Sporysz, Kocurów i Koleby, gdzie dziki często pojawiają się na terenach ulic i ogródków przydomowych. Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców i kwestiach etycznych, zdecydowano, że dziki będą przepędzane z obszarów zamieszkałych na tereny leśne przez myśliwych Kół Łowieckich.

Akcję przepędzania dzików będą monitorować Straż Miejska i Policja, które czasowo zamkną drogi dla ruchu pojazdów i pieszych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo mieszkańcom. W przypadku zauważenia dzika na terenie lub w pobliżu posesji, apeluje się o kontakt z odpowiednimi numerami telefonów, w zależności od lokalizacji:

  • Dla ulic po lewej stronie od ulicy Kopernika: KOŁO ŁOWIECKIE „ŻBIK” - pan Michał Gibas tel. 792-801-218 oraz pan Michał Podkulski tel. 669-130-782.

  • Dla ulic po prawej stronie od ulicy Kopernika: KOŁO ŁOWIECKIE „GROŃ” - pan Kazimierz Wiewióra tel. 530-431-967 oraz pan Andrzej Mizia tel. 515-216-054.

Dodatkowo, apeluje się do mieszkańców, aby nie wyrzucali resztek jedzenia poza ogrodzenia swoich posesji, ponieważ zachęca to dziki do zbliżania się do zabudowań i pogłębia problem. Ponadto, osoby posiadające nadmiar jabłek w swoich sadach czy ogrodach są proszone o informowanie o tym fakcie Kół Łowieckich. Przedstawiciele Kół zorganizują odbiór zebranych jabłek, które zostaną wywiezione do lasu jako karma dla dzikiej zwierzyny.

Wspólne zaangażowanie mieszkańców i myśliwych ma na celu skuteczne rozwiązanie problemu dzików w mieście Żywiec oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich jego mieszkańców.

źródłó: UM Żywiec 

Przeczytaj także

 REKLAMA