REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Król puszczy, czyli ż jak żubr
Fot: zubry.pszczyna.pl

Król puszczy, czyli ż jak żubr

"Pozwólcie przedstawić sobie,

Pan Żubr we własnej osobie..." - ze słowami wiersza Jana Brzechwy odwiedzamy Zagrodę Żubrów w Pszczynie. A w tym miejscu, oddalonym kilka km od centrum miejscowości, spotykamy Króla Puszczy - żubra. Obecnie zwierzę to jest pod całkowitą ochroną, jako gatunek zagrożony wyginięciem.

Zagroda powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą.

zubr2

W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra,największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj: kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.

Król Puszczy

Samiec tego największego ssaka w Europie osiaga masę 800 - 900 kg, a mierzy w kłębie 170 - 200 cm. Żyją w stadach, samice wraz z młodymi tworzą grupę prowadzoną przez najstarszą krowę, samce tworzą odrębne stada lub żyją samotnie. Komunikują się za pomocą dźwięków zwanych chruczeniem. 

zubr3

Pokarmem są zioła, trawy, liście krzewów, pąki i kora drzew (zwłaszcza brzóz), chętnie zjadają też żołędzie. Według badań przeprowadzanych na terenie Parku Białowieskiego dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę. Żerowanie zajmuje mu 50 - 80% czasu od wschodu do zachodu słońca.

Ukraina, Białoruś, Litwa, Słowacja, Rosja oraz w Polsce na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Piskiej, Puszczy Knyszyńskiej oraz w Bieszczadach (ok. 150 żubrów znajduje się w zamkniętych hodowlach).

 

 

Przeczytaj także

 REKLAMA