REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Popularyzacja rękodzieła ludowego

Popularyzacja rękodzieła ludowego

Stowarzyszenie Kół

Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia realizuje również drugi projekt pt. Popularyzacja rękodzieła ludowego- wykonywanie i ozdabianie elementów kobiecego stroju regionalnego w ramach programu grantowego „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój - edycja 2018”. Otrzymało czek na kwotę 5500 zł od firmy Żywiec Zdrój S.A. na realizację tego projektu.

Projekt ma na celu zainteresowanie młodego pokolenia kobiet i dziewczyn rękodziełem jakim jest haftowanie zarówno haftem białym na bawełnie jak i kolorowym na aksamicie oraz szyciem poszczególnych elementów stroju ludowego.

Projekt będzie adresowany do dwóch grup odbiorców i będzie przebiegał dwuetapowo:

Pierwszy etap adresowany jest do osób, które nie miały nigdy do czynienia z haftem i szyciem. Jego celem jest nabycie podstawowych umiejętności wykonywania haftu oraz podstaw obsługi maszyny do szycia.

Drugi etap adresowany jest do osób posiadających podstawowe umiejętności  związane z szyciem na maszynie krawieckiej oraz z szyciem ręcznym. Program przygotowany dla tych osób będzie obejmował:  zapoznanie się z tradycyjnymi wzorami typowymi dla regionu Beskidu Żywieckiego, zapoznanie się z tradycyjnym  kobiecym strojem ludowym,  wzorami i zasadami wykonywania poszczególnych elementów m.in.  naukę szycia spódnic góralskich, fartuchów, podpaśników, ciasnoch, jakli, bluzek i gorsetów oraz ich przyozdabiania ich za pomocą haftu czy koronek .

Projekt będzie realizowany w Wiejskim Domu Kultury w Sopotni Małej. Przewidywany czas realizacji od 1 lutego do 13 września 2019r. Projekt kierowany jest do mieszkańców wsi Sopotnia Mała oraz Gminy Jeleśnia chcących zapoznać się lub podnieść swoje kwalifikacje w zakresie szycia na maszynie, haftu białego i kolorowego.

Planowane efekty Projektu: nabycie umiejetności obsługi maszyny do szycia, nabycie umiejętności manualnych (szycie ręczne, haftowanie na bawełnie i na aksamicie), nabycie wiedzy z zakresu wykonywania stroju tradycyjnego, podniesienie świadomości przynależności kulturowej, integracja międzypokoleniowa, pobudzenie zainteresowań i aktywizacja do podejmowania ewentualnie działalności gospodarczej, popularyzacja wykorzystania do szycia ubrań i strojów materiałów naturalnych typu wełna, bawełna, co ma znaczenie z punktu widzenia ekologicznego, pozyskanie strojów ludowych do celów reprezentacyjnych i artystycznych.

Przeczytaj także

 REKLAMA