Reklama

REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Rzeźbił nie tylko

dla mieszkańców powiatu, gości, przedstawicieli Kościoła, ale także dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Związany z GOK-iem w Milówce. Twórca m.in. figur do szopki bożonarodzeniowej milowieckiego Kościoła, popiersia Kopernika i masek obrzędowych.

Mija osiem lat od śmierci Jarosława Matusznego - rzeźbiarza z Lalik.

Jarosław Matuszny urodził się w 1966 r. Rzeźbiarstwa uczył się od najmłodszych lat, obserwując swojego dziadka, który był twórcą ludowym. Już jako nastolatek tworzył maski dla grup kolędniczych. Przez kilkanaście lat współpracował z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milówce, gdzie prowadził lekcje rzeźbiarstwa w sezonowych szkółkach folklorystycznych. Bardzo często brał udział w wystawach organizowanych przez GOK, przy okazji np. Dni Milówki. Prowadził w Lalikach „Galerię u Jarka” – własnoręcznie zrobioną, kamienną izbę, która przyciągała nie tylko turystów, ale także mieszkańców Gminy, zamawiających rzeźby na różne okoliczności. Angażował się w działalność charytatywną, ofiarując swoje prace podczas imprez dobroczynnych.

rzezbiarz2

Swoje rzeźby wykonywał głównie za pomocą dłuta i młotka, z drzewa lipowego, brzozy i buka oraz w kamieniu. Tworzył nie tylko figury związane z tematyką sakralną, ale także postacie górali, zwierząt, przebierańców dla grup kolędniczych, płaskorzeźby, tryptyki. Jest twórcą szopki bożonarodzeniowej, którą możemy oglądać w okresie świątecznym przed Kościołem Parafialnym w Milówce, popiersia Mikołaja Kopernika – patrona milowieckiej szkoły podstawowej, górala znajdującego się przy Starej Chałupie w Milówce, czy rzeźb przedstawiających m.in. Jezusa Frasobliwego znajdujących się na parkingu Kościoła Parafialnego w Lalikach.

rzezbiarz3

Jego prace zasilają również zbiory Izby Regionalnej w Lalikach i drewnianego Kościółka na Pochodzitej. Rzeźby Jarosława Matusznego trafiły także do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zdobywca m.in. II nagrody w III Międzynarodowym Konkursie na Stroje i Rekwizyty Obrzędowe w kategorii Maski i Stroje Kolędnicze i wyróżnienia Starosty Żywieckiego za Działalności w Dziedzinie Kultury. Zmarł w 2013 roku w ukochanych Lalikach.

rzezbiarz4

____________

Klaudia Matuszna

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Wywiady
Gość BESKIDLIVE